Forum Powerizer Polska - Wybij się z tłumu!
Oficjalne forum o Powerizer - nowym sporcie ekstremalnym! Wybij się z tłumu! Powerizer umożliwia skakanie 2metry w górę, bieganie 30km/h i robienie 3metrowych kroków!

Bezpieczna Nauka - Ćwiczenia na rozciąganie nóg

Crusher - 2010-05-20, 16:40
Temat postu: Ćwiczenia na rozciąganie nóg
Witajcie!
Tak sobie przeglądam forum już od ponad tygodnia i mam pewna sprawe, a odpowiedzi póki co nie znalazłem.
Otóż jestem posiadaczem Powerisera Advance 7090 od prawie dwóch tygodni. Podstawy chwyciłem dość szybko, po bodajze pięciu dniach zacząłem skakać

1.Jaki jest problem? Otóż teraz mam bóle kolan, chodzi o przeprost kolana. Czytałem o tym na forum, ale czy jest jakiś sposób aby tego uniknąć? Bo jeśli mamy mieć przy bieganiu i skakaniu proste nogi, to chyba naturalne, że one nam się odginają w drugą stronę.
2. Podczas robienia rozkroków (szpagatem tego nie nazwę, bo do niego sporo mi brakuje ;p) na Powerku działa siła bezwładności i mimo, że byłem nieźle rozciągnięty przed skokami to jednak ta noga podczas skoku mi uciekła za wysoko. Obecnie leczę naderwane ścięgna... Czy są ćwiczenia które zminimalizują nam takie obrażenia? Może dłużej się rozciągać? Ew. jakieś specjalne rozciąganie? Może więcej jakiegoś składnika w diecie(białko?)?
3. Podczas skoków czuje, że mój kręgosłup przyjmuje sporą część energii (mam wrażenie, jakby się zbijał, to taki delikatny ból, nieuciążliwy ). Czy np napięcie/rozluźnienie mięśni skoryguje ten problem? Skaczecie przy prostych plecach czy lekko ugiętych?

Póki co więcej pytań nie mam, jakby co, to napiszę :)
Pozdrawiam!

lukassus - 2010-05-20, 17:14

Crusher - witaj na najbardziej rozskakanym forum!



Ładnie skaczesz, swobodnie machasz nogami, ale robisz ewolucje na bardzo niskich wysokościach, przez co mocno i krzywo uderzasz o podłoże. Powinieneś czysto lądować na kopytkach, tak jak to robiłeś pod koniec nagrania. Nie skaczesz na prostych kolanach, przez to masz niskie wysokości.

Crusher napisa/a:
Podstawy chwyciłem dość szybko

bardzo szybko

Crusher napisa/a:
Otóż teraz mam bóle kolan, chodzi o przeprost kolana. Czytałem o tym na forum, ale czy jest jakiś sposób aby tego uniknąć

Jak boli, to musisz przerwać ćwiczenia i iść na konsultacje do lekarza.

Crusher napisa/a:
Bo jeśli mamy mieć przy bieganiu i skakaniu proste nogi, to chyba naturalne, że one nam się odginają w drugą stronę.

Biegasz na prostych nogach?

Crusher napisa/a:
Obecnie leczę naderwane ścięgna...

Mocno machnąłeś nogą. Zdrówka!

Crusher napisa/a:
Czy są ćwiczenia które zminimalizują nam takie obrażenia? Może dłużej się rozciągać? Ew. jakieś specjalne rozciąganie? Może więcej jakiegoś składnika w diecie(białko?)?

Z pytaniem zwróć się do specjalisty. Nie opieraj się na opiniach napisanych często anonimowo na jakimkolwiek forum w sieci.

Crusher napisa/a:
Podczas skoków czuje, że mój kręgosłup przyjmuje sporą część energii (mam wrażenie, jakby się zbijał, to taki delikatny ból, nieuciążliwy ). Czy np napięcie/rozluźnienie mięśni skoryguje ten problem? Skaczecie przy prostych plecach czy lekko ugiętych?

Generalnie ja zauważam, że skakanie na powerkach zdecydowanie poprawia postawę i wzmacnia mięśnie pleców.
Kręgosłup najbardziej jest obciążony, i wtedy można też odczuwać bóle, gdy dobija się sprzęt.
Najlepiej jest skakać będąc wyprostowanym jak struna.

Crusher napisa/a:
Póki co więcej pytań nie mam, jakby co, to napiszę

Śmiało, po to jest to forum ("po to jest ono").

Crusher - 2010-05-20, 17:34

Dzięki za szybką odpowiedź. :)

lukassus napisa/a:

Ładnie skaczesz, swobodnie machasz nogami, ale robisz ewolucje na bardzo niskich wysokościach, przez co mocno i krzywo uderzasz o podłoże. Powinieneś czysto lądować na kopytkach, tak jak to robiłeś pod koniec nagrania. Nie skaczesz na prostych kolanach, przez to masz niskie wysokości.

Trochę się głowiłem nad tym, jak wysoko skakać przy obu nogach, tzn jaki ruch robić aby się wybić. I fizyka nam przychodzi z pomocą - jeśli przed odbiciem się rozpędzimy nogi ( a przy tym Powerki) do większej prędkości to otrzymamy zdecydowanie większe wybicie. Zauważ na filmie, że kolana przed odbiciem się są prostowane i samo odbicie się zachodzi na nogach prostych. Dlatego też mam wrażenie, że skaczę na prostych nogach. Nisko? Wierzę, że praktyka to zmieni, ale jak masz jakieś zalecenia, daj znać :]
lukassus napisa/a:

Biegasz na prostych nogach?

Tego pewien nie jestem, ale na pewno do prostych nóg nie wiele mi brakuje. Kilka dni juz nie miałem Powerków na nogach, więc dokładnie powiedzieć nie mogę.

lukassus napisa/a:

Najlepiej jest skakać będąc wyprostowanym jak struna.

Próbowałem, trochę ciężej, bo kark musi być (przynajmniej u mnie) bardzo ugięty.. Ale będę się starał :)

Ile mniej więcej powinno się leczyć ścięgna?

lukassus - 2010-05-20, 18:05

Cytat:
Ile mniej więcej powinno się leczyć ścięgna?

Długo, oj długo. Ja leczyłem prawie rok. Tutaj konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Crusher napisa/a:
Dzięki za szybką odpowiedź

:hejka:

Crusher napisa/a:
Zauważ na filmie, że kolana przed odbiciem się są prostowane i samo odbicie się zachodzi na nogach prostych.

skacz na prostych, potrenuj na trampolinie

Crusher napisa/a:
Nisko? Wierzę, że praktyka to zmieni,

Zmieni, skaczesz dopiero tydzień.

Crusher napisa/a:
Tego pewien nie jestem, ale na pewno do prostych nóg nie wiele mi brakuje.

Biegnąć zginasz kolana, przeskakujesz z nogi na nogę, wyrzucasz nogę przed siebie (pobodnie jak chodzenie po Księżycu).



Chociaż, jeśli chcesz się rozpędzić do >30km/h, musisz znacząco zwiększyć częstotliwość kroków.

Matizus - 2010-05-20, 18:29

Crusher napisa/a:
Trochę się głowiłem nad tym, jak wysoko skakać przy obu nogach, tzn jaki ruch robić aby się wybić. [...] Wierzę, że praktyka to zmieni, ale jak masz jakieś zalecenia, daj znać


Dobrze wywnioskowałeś, ale jednak na powerku nie do końca o to chodzi. Musisz odbijać się w pełni wyprostowanej sylwetce. Dzięki temu wykorzystasz 100% siły w odbicie. Jeżeli wybijasz się przy ugiętych kolanach lub starasz się napędzić bardziej nogi prostując je w ostatniej chwili zdarza się bardzo często, że odbijasz się przy ugiętych kolanach. Automatycznie siła tłumi się w nich rozpraszając się na boki, a nie prowadzi prosto w sprężyny. Przez to skaczesz niżej, masz gorszą kontrolę w powietrzu(krzywo się wybijasz) i masz duże prawdopodobieństwo, że możesz nadwyrężyć sobie mięśnie lub ścięgna. Pamiętaj, że przy skakaniu musimy mieć wyprostowaną sylwetkę i spięte mięśnie, a do odbijania się używamy głównie rąk. Dzięki takiemu zachowaniu praktycznie całą siłę kierujemy na sprężyny i skaczemy wyżej z większą kontrolą(możesz przewidzieć jak się wybijesz, jak polecisz).

Crusher napisa/a:
Próbowałem, trochę ciężej, bo kark musi być (przynajmniej u mnie) bardzo ugięty.. Ale będę się starał


Kark również musi być wyprostowany! Na filmiku widać jak skaczesz non-stop z ugiętą głową w dole. Nie rób tak, przez to tracisz równowagę. Jak chodzisz, to też patrzysz pod siebie? Co do skakania na prostych nogach to już sam możesz wywnioskować. Skoro jest ciężej, to znaczy, że większa siła przekazywana jest w sprężynę, a nie jest tłumiona w kolanach. Już nie długo zaobserwujesz wyższe loty. ;)

Crusher napisa/a:
Podczas skoków czuje, że mój kręgosłup przyjmuje sporą część energii (mam wrażenie, jakby się zbijał, to taki delikatny ból, nieuciążliwy ). Czy np napięcie/rozluźnienie mięśni skoryguje ten problem? Skaczecie przy prostych plecach czy lekko ugiętych?


Ja miałem problemy z kręgosłupem jakieś pół roku temu. Nie mogłem leżeć, spać, siedzieć, chodzić. Totalnie nic! Byłem u lekarza, zrobiliśmy prześwietlenie i stwierdziliśmy minimalne skrzywienie kręgosłupa. Widocznie przy skakaniu przez to wyginało mnie minimalnie w prawo. Zalecił mi noszenie wkładki, żeby wyrównać sylwetkę. Przy okazji Nela poleciła mi robienie tzw. grzbietów na wzmocnienie mięśni kręgosłupa tj. kładziesz się na brzuchu, a następnie podnosisz jednocześnie wyprostowane nogi i ręce w górę starając się unieść je jak najwyżej. Ostatni grzbiet przytrzymaj ok. 10 sekund. Na pewno ci pomoże!

Wysokich lotów!

@down
W końcu jestem v-ce ekspertem. :padam:

lukassus - 2010-05-20, 18:37

No i mamy kolejnego speca na forum :D
Crusher - 2010-05-20, 19:05

Łał, bomba, dzieki bardzo za odpowiedzi, dosyć mi to pomogło!
Cytat:

Kark również musi być wyprostowany! Na filmiku widać jak skaczesz non-stop z ugiętą głową w dole. Nie rób tak, przez to tracisz równowagę.

Zgadzam się, faktycznie równowagi nie jestem w stanie dobrze zachować, latam z boku na bok. Natomiast z karkiem jest ten problem że akurat naprawde musze patrzeć pod siebie, bez tego nie wiem co się dzieje, gdzie jestem etc :D

Macie może filmy które doskonale pokazują jak skakać w miejscu? Bo teraz mam wrażenie że mam być prosty jak pal i dzieki temu będę sie wybijał wyżej (ew ręce będą latać jak oszalałe) :P

Cytat:
Przez to skaczesz niżej, masz gorszą kontrolę w powietrzu(krzywo się wybijasz) i masz duże prawdopodobieństwo, że możesz nadwyrężyć sobie mięśnie lub ścięgna.
Chyba trafiłeś w dziesiątkę, bo, jak pisałem wyżej, lecze teraz kolana. I zaczynam mieć wątpliwości co do tego przeprostu, chociaż z początku to nie była głupia koncepcja (patrz moj filmik 1:10 - prawa noga jak odbija w bok)
Cytat:


Ja miałem problemy z kręgosłupem jakieś pół roku temu(...) Na pewno ci pomoże!

I tego własnie sie boje, bo także mam krzywy kręgosłup(skolioza czy lordoza - nie pamietam) ale akurat wiele razy dziennie się rozciągam na drążku (i chyba dzięki temu kaleką jeszcze nie jestem) i CZASEM ćwiczę (ach, to lenistwo ;p ). Ćwiczenie znam, chyba czas to praktykować regularnie..

Dlaczego tak wypytuję, a nie idę do lekarza? Do lekarza bardzo chętnie bym poszedł, ale, jako, że to jest Polska, czeka się na niego kilka miesięcy. A ja akurat wierze, że za kilka miechów to się będę salt uczył :P
Cytat:

Długo, oj długo. Ja leczyłem prawie rok.

Poważnie? Mój wujek jest wuefistą, mowił, że ścięgna się leczą w kilka dni, w gorszych przypadkach dwa tygodnie. Oczywiście jeśli o nie dbamy. Sam nieraz miałem naderwane ścięgna to ból po kilku dniach mi przechodził...
Zobaczymy. Teraz niestety musze sobie dać kilka dni przerwy. Potem powolutku się zacznie rozciągać, jak będzie choćby delikatny ból - kontynuujemy przerwę.
Denerwująca jest taka sprawa, że Powerki leżą sobie w moim pokoju (w szafach już miejsca niestety nie ma :P ) i pieroństwo płakać mi się chce jak na nie patrze, a wiem, że nie mogę iść poskakać.. Zwłaszcza, że przestało padać..

lukassus - 2010-05-20, 19:36

No niestety, trzeba długo czekać na lekarza, jednak powinieneś do niego pójść mimo wszystko, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Zaryzykuję stwierdzenie, że samo chodzenie na powerkach (i tylko chodzenie) pomoże Ci wyprostować, albo chociaż pomóc naprostować, kręgosłup. Pamiętaj jednak, że producent wyraźnie zastrzega, że aby korzystać ze sprzętu, musisz być w ogólnie dobrej kondycji fizycznej (zdrowy) w tym w szczególności, nie możesz mieć żadnych (!) problemów z kręgosłupem.

Video ze skakaniem poszukaj na forum. Jest ich bardzo dużo.

Matizus - 2010-05-20, 19:57

Crusher napisa/a:
Natomiast z karkiem jest ten problem że akurat naprawde musze patrzeć pod siebie, bez tego nie wiem co się dzieje, gdzie jestem etc


Praktyka czyni mistrza, z czasem wyczujesz kiedy masz kontakt z podłożem. :looka:

Crusher napisa/a:
Chyba trafiłeś w dziesiątkę, bo, jak pisałem wyżej, lecze teraz kolana. I zaczynam mieć wątpliwości co do tego przeprostu, chociaż z początku to nie była głupia koncepcja (patrz moj filmik 1:10 - prawa noga jak odbija w bok)


Jakbym nie trafił, to bym nie pisał. :hyhy: W 1:10 nie dociągnąłeś nóg przez co wylądowałeś krzywo i noga luźniejsza bezwładnie odleciała. Jeżeli chodzi o wytłumianie skoków, jak chcesz przestać to jak najbardziej rozluźniasz kolana i pozwalasz im stłumić całą siłę(musisz tylko uważać, żeby nie walnąć się kolanem w nos :D )

Crusher napisa/a:
Ćwiczenie znam, chyba czas to praktykować regularnie..


Regularne ćwiczenia to podstawa, dzięki nim raz dwa wrócisz do zdrówka. ;)

Crusher - 2010-05-24, 18:37

Okej, pare dni minęło, wyszedłem dziś na Powerka..
Wnioski - starałem się wybijać tylko za pomocą rąk, tj nogi i kręgosłup idealnie prosty. I powiem tak, że jak chce skakać na 20 cm to jest okej, ale potem to cieżko już, musiałem już przynajmniej delikatnie się odbijać tymi nogami... Natomiast kręgosłup był prosty, głowa względnie, ale na pewno prostsza niż ostatnio. Nie wiem czy skakałem wyżej, ale na pewno jest to zdrowsze :]
Pytanie do was - naprawde potraficie ze stania (tj bez odbijania się) dojść do bardzo wysokich skoków uzywając tylko rąk, bez zginania i prostowania kolan?

Podejrzewam, że nie odpowiecie mi, ale nie zaszkodzi spróbować - jestem niestety posiadaczem koślawości kolan (podczas równoległego styku stóp kolana mi się nie stykają). Nie jest to uciążliwe podczas biegania, kocham ogólnie sport, wspinanie etc. Lecz czy moze miec to wpływ podczas korzystania z Poweriser? Pytam bo lekarz odpowie mi na to pytanie najwcześniej za kilka miesięcy... :P

lukassus - 2010-05-24, 18:46

Crusher - pooglądaj różne filmiki, głównie te na www.poweriser.pl www.powerizer.pl i www.acroschool.pl , a zobaczysz, jak wysoko można skakać na prostych nogach.

Crusher napisa/a:
Podejrzewam, że nie odpowiecie mi, ale nie zaszkodzi spróbować - jestem niestety posiadaczem koślawości kolan (...) czy moze miec to wpływ podczas korzystania z Poweriser?

Są to bardzo poważne pytania i nie powinieneś ich zadawać na takim forum. Poszukaj choćby wsparcia lekarza online lub postaraj się dostać gdzieś prywatnie. Jak sprawa jest pilna, to i czekać nie trzeba aż tak długo. Próbuj!

Aby móc odpowiedzieć na takie pytanie, potrzeba tylko w tym kierunku kształcić się przynajmniej ok. 10 lat. Stąd ta trudność.

Na 100% jednak, jeśli nie jesteś czegoś pewien (tutaj bezpieczeństwa korzystania z Poweriser): NIE rób tego!

Pamiętaj również, że osoby odpowiadające online, często nie biorą odpowiedzialności, za to co piszą lub/i regulaminy stron wykluczają taką odpowiedzialność. Nie wiesz, kto ci odpowiada, czy jest to lekarz z doświadczeniem, czy 12-to latek, który właśnie wrócił ze szkoły.

Może rodzice mają znajomego lekarza, może ktoś na forum pomoże ci dostać się do lekarza szybciej. Zdrówko jest bardzo ważne. Niestety bardzo często ludzie doceniają to, co mają, gdy to tracą/stracili.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group